Stronghold World
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Vreti windows vista?cumparati-va mai intai calmante sau mai bine razganditi-va!

2 participan?i

In jos

Vreti windows vista?cumparati-va mai intai calmante sau mai bine razganditi-va! Empty Vreti windows vista?cumparati-va mai intai calmante sau mai bine razganditi-va!

Mesaj Scris de Vizitato Dum Iul 05 2009, 13:37

Am primit cadou de ziua mea, de la asociatul meu Paul, un laptop nou! Mare bucurie. Un superb Sony Vaio cu Vista, evident. Cica e ultima fita. Eu nu ma pricep la calculatoare dar arata spectaculos. Colorat, cu tot felul de gadgeturi pe desktop etc. Si a inceput cosmarul. Vrei sa te contectezi la internet? Perfect! Ia un pumn de calmante. Daca vrei sa vizitezi mai multe site-uri, la al doilea deja s-a blocat. Am crezut ca e o problema cu conexiunea de internet. Dar nu, tot week-endul mi-a mancat sufletul acest nemaipomenit Vista. Dupa mai multe investigatii am aflat ca Vista are o problema in acest sens, se blocheaza portul. Si nu te mai lasa sa te deconectezi de la net, trebuie sa restartezi de fiecare data calculatorul. Va dati seama ce nervi iti faci! Si atunci am decis! Nu mai vreau Vista, vreau XP-ul meu cel vechi. Ok. Am rasuflat usurata. Dar, surpriza… Domnii de la Sony nu dau si un CD cu drivere atunci cand il vand. Deci vrei, nu vrei, folosesti Vista. Daca nu vrei si esti mai istet, cauti pe internet driverele. Incet, incet le gasesti. Dupa douza zile de cautari Paul a constatat ca nu gaseste nicaieri driverul de sunet. Eu intreb iar in stanga si indreapta si mie se spune: incearca la Sony. Suna Paul la Sony. Dupa cateva minute bune de asteptare, un tip, ii spune in limba engleza, ca nici un vorbitor de limba romana nu e disponibil. Si zdrang telefonul. Dupa vreo jumatate de ora reuseste sa gaseasca un vorbitor de limba romana la Sony (in Romania, sa nu va ganditi ca a sunat in alta tara). Ce credeti ca ii spune romanul nostru? Ca nu au si sa mai incerce prin ianuarie ca poate pana atunci aduc. Pana atunci insa, sa continue cautarea pe net dupa un alt driver compatibil! Va dati seama ce nervi am! Asa ca va rog din suflet sa imi dati acest driver daca il aveti!

SURSA:http://www.ancaalexandrescu.ro/blog/nu-va-luati-calculator-cu-vista-va-imbolnaviti-de-nervi/

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Vreti windows vista?cumparati-va mai intai calmante sau mai bine razganditi-va! Empty Re: Vreti windows vista?cumparati-va mai intai calmante sau mai bine razganditi-va!

Mesaj Scris de Vizitato Dum Iul 05 2009, 13:37

deci doamna care a avut o asemenea situatie........
cei care au XP ca mine razganditiva sa va luati VISTA

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Vreti windows vista?cumparati-va mai intai calmante sau mai bine razganditi-va! Empty Re: Vreti windows vista?cumparati-va mai intai calmante sau mai bine razganditi-va!

Mesaj Scris de Leo Dum Iul 05 2009, 14:13

1. Conecatarea prin cablu este identica cu cea de la XP. (nu inteleg ce nu ai inteles)
Contectarea prin Wireless se face prin Start => Conect to => selectezi conexiunea ta => scri parola. Asta e tot!

2. Siteurile si modul de operare in general.
Daca vrei performante bune reinstaleaza tot sitemul de operare. Producatorii pun lucruri inutile ce ingreuneaza sistemul. Daca consideri ca e mai complicat cu driverle blabla nu o face.
Dupa reinstalare sau chiar si asa cum e acum faci toate updateurile cu important si recomandated!!! Intri pe microsoft.com si downloadezi Internet Explorer 8 sau alt browser!

Daca as fi in locul tau eu as reinstala sistemul de operare. Ai vedea ca merge ca uns!


Si legat de titlu: Eu nu am avut nevoie de calmante, nici nu o sa am. Vista ofera tot ceea ce vrei intr-un mod simplu. Daca vrei un calculator numai pentru jocuri cu 9.0 directX foloseste XP. Daca vrei si DirectX 10 si folosesti si pentru net si muzica, foloseste Vista. E alegerea ta. PRin calmante exagerezi si pe mine unul m-a deranjat, avand in vedere ca eu sunt foarte multumit de Vista, si probabil si altii.
Leo
Leo
Administrator
Administrator

Numărul mesajelor : 2428
Vârstă : 28
Data de înscriere : 02/09/2008

https://stronghold.forum.st

Sus In jos

Vreti windows vista?cumparati-va mai intai calmante sau mai bine razganditi-va! Empty Re: Vreti windows vista?cumparati-va mai intai calmante sau mai bine razganditi-va!

Mesaj Scris de Leo Dum Iul 05 2009, 14:27

Eu nu ineteleg concred ce nu iti convine la noul laptop!?! Daca ai spune concret te-as putea ajuta mai bine...

Iar acel post e pe 30 octombrie 2007, la nici un an de la lansare, cand era un OS instabil, acum are 2 SP si probabil il va avea si pe al 3-lea
Leo
Leo
Administrator
Administrator

Numărul mesajelor : 2428
Vârstă : 28
Data de înscriere : 02/09/2008

https://stronghold.forum.st

Sus In jos

Vreti windows vista?cumparati-va mai intai calmante sau mai bine razganditi-va! Empty Re: Vreti windows vista?cumparati-va mai intai calmante sau mai bine razganditi-va!

Mesaj Scris de Alex Dum Iul 05 2009, 21:02

Eu am fost surprins de resursele consumate la sp1 , cand l-am incercat.Insa la sp2, parca e mai stabil si foloseste mai putine resurse.Folosesc Home Basic.

Alex
Administrator
Administrator

Numărul mesajelor : 878
Data de înscriere : 04/09/2008

http://www.strongholdworld.net

Sus In jos

Vreti windows vista?cumparati-va mai intai calmante sau mai bine razganditi-va! Empty Re: Vreti windows vista?cumparati-va mai intai calmante sau mai bine razganditi-va!

Mesaj Scris de Vizitato Dum Iul 05 2009, 23:01

eu am pus titlul acela cu calmante ca sa para mai amuzant happy
de fapt cam asa scrie si pe link in continut
P.S.daca as reusi sa postez pe link ce ai postat tu LEO,atunci iti va multumi ca ai sfatuit-o bine
asta e sunt si oameni care nu stiu sa utilizeze calculatorul chia racuma,darmite sa nu stie o boaba de engleze si care n-au trecut granita secolului XX..sau si mai bine chiar sec.XIX,iar doamna de acolo e exemplul perfect loser

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Vreti windows vista?cumparati-va mai intai calmante sau mai bine razganditi-va! Empty Re: Vreti windows vista?cumparati-va mai intai calmante sau mai bine razganditi-va!

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum