Stronghold World
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Este oare Isus?

3 participan?i

In jos

Este oare Isus? Empty Este oare Isus?

Mesaj Scris de Vizitato Mier Apr 01 2009, 15:07


Ioan,fiind exilat pe insula Patmos,are viziuni ale sfarsitului lumii.Pentru inceput,acesta intalneste o fiinta divina,misterioasa:


'12. Și m-am întors să văd al cui este glasul care vorbea cu mine și, întorcându-mă, am văzut șapte sfeșnice de aur.
13. Și în mijlocul sfeșnicelor pe Cineva asemenea Fiului Omului, îmbrăcat în veșmânt lung până la picioare și încins pe sub sân cu un brâu de aur.
14. Capul Lui și părul Lui erau albe ca lâna albă și ca zăpada, și ochii Lui, ca para focului.
15. Picioarele Lui erau asemenea aramei arse în cuptor, iar glasul Lui era ca un vuiet de ape multe;
16. În mâna Lui cea dreaptă avea șapte stele; și din gura Lui ieșea o sabie ascuțită cu două tăișuri, iar fața Lui era ca soarele, când strălucește în puterea lui.
17. Și când L-am văzut, am căzut la picioarele Lui ca un mort. Și El a pus mâna dreaptă peste mine, zicând: Nu te teme! Eu sunt Cel dintâi și Cel de pe urmă,
18. Și Cel ce sunt viu. Am fost mort, și, iată, sunt viu, în vecii vecilor, și am cheile morții și ale iadului.
19. Scrie, deci, cele ce ai văzut și cele ce sunt și cele ce au să fie după acestea.
Multi spun ca ar putea fi insusi Mântiutorul Isus Hristos,fiind asemeni unui zeu,nemaifiind uman.Acseta il indeamna pe Ioan sa scrie tot ce vede.Ioan intra pe poarta raiului,unde descrie mediul din jurul unui tron:

2. Îndată am fost în duh; și iată un tron era în cer și pe tron ședea Cineva.
3. Și Cel ce ședea semăna la vedere cu piatra de iasp și de sardiu, iar de jur împrejurul tronului era un curcubeu, cu înfățișarea smaraldului.
4. Și douăzeci și patru de scaune înconjurau tronul și pe scaune douăzeci și patru de bătrâni, șezând, îmbrăcați în haine albe și purtând pe capetele lor cununi de aur.
5. Și din tron ieșeau fulgere și glasuri și tunete; și șapte făclii de foc ardeau înaintea tronului, care sunt cele șapte duhuri ale lui Dumnezeu,
6. Și înaintea tronului, ca o mare de sticlă, asemenea cu cristalul. Iar în mijlocul tronului și împrejurul tronului patru ființe, pline de ochi, dinainte și dinapoi.
Concluzie:ar putea fi tronul lui Dumnezeu,insa multi credinciosi spun ca Dumnezeu se afla peste tot,nu se limiteaza doar la un tron,acesta este infinit in spatiu.Cei 24 de batrani-12 fiind profetii Vechiului Testament,dupa cum spun crestinii,iar ceilalti fiind cei 12 apostoli,(daca n-ar fi Iuda,ci Matias,si totusi,Ioan s-ar fi vazut pe el insusi,slujindu-l pe Dumnezeu,deci practic,Ioan ar fi avut o calatorie vizionara si spirituala in viitorul sau.

7. Și ființa cea dintâi era asemenea leului, a doua ființă asemenea vițelului, a treia ființă avea față de om, iar a patra ființă era asemenea vulturului care zboară.
8. Și cele patru ființe, având fiecare din ele câte șase aripi, sunt pline de ochi, de jur împrejur și pe dinăuntru, și odihnă nu au, ziua și noaptea, zicând: Sfânt, Sfânt, Sfânt, Domnul Dumnezeu, Atotțiitorul, Cel ce era și Cel ce este și Cel ce vine.
9. Și când cele patru ființe dădeau slavă, cinste și mulțumită Celui ce șade pe tron, Celui ce este viu în vecii vecilor.
Nu stim cine sunt aceste 4 fiinte bizare,dar am putea spune ca cele 4 fiinte ar puea fi cele 4 elemente:focul-leul,pamant-vitel,apa-omul,aerul-vulturul. Sa ne gandim putin,daca Ioan ar fi fost in spatiu(intr-o calatorie spirituala) si ar fi vazut macar prima parte a Sistemului Solar-Soarele ar fi tronul cu fulgere,tunete,Mercur-leul,Venus-vitelul,Pamantul cu viata si culoarea albastra a apei si atmosferei-omul,iar Marte-vulturul.Cei 24 batrani mai reprezinta cele 24 ore.Ioan ar fi descris astfel,nu in termeni stiintifici,ci in termeni metaforici.


Ultima editare efectuata de catre the lord in Vin Apr 03 2009, 10:47, editata de 2 ori

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Este oare Isus? Empty Re: Este oare Isus?

Mesaj Scris de Vizitato Mier Apr 01 2009, 15:07

merita vazut!!!!!!! happy

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Este oare Isus? Empty Re: Este oare Isus?

Mesaj Scris de Leo Vin Apr 17 2009, 00:04

Nu prea am inteles... asta e film?
Leo
Leo
Administrator
Administrator

Numărul mesajelor : 2428
Vârstă : 28
Data de înscriere : 02/09/2008

https://stronghold.forum.st

Sus In jos

Este oare Isus? Empty Re: Este oare Isus?

Mesaj Scris de Vizitato Vin Apr 17 2009, 00:40

da,se numeste giovani apocaliptico,se poate gasi si in italiana si in engleza
e vorba despre apocalipsa lui ioan

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Este oare Isus? Empty Re: Este oare Isus?

Mesaj Scris de Nihall Vin Iul 24 2009, 13:28

Ce e ma asta ? ... am ramas ... straight face 
Nihall
Nihall
Archer
Archer

Numărul mesajelor : 26
Vârstă : 33
Data de înscriere : 11/07/2009

Sus In jos

Este oare Isus? Empty Re: Este oare Isus?

Mesaj Scris de Vizitato Vin Iul 24 2009, 15:13

APOCALIPSA

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Este oare Isus? Empty Re: Este oare Isus?

Mesaj Scris de Leo Sam Iul 25 2009, 13:27

laughing lol
Leo
Leo
Administrator
Administrator

Numărul mesajelor : 2428
Vârstă : 28
Data de înscriere : 02/09/2008

https://stronghold.forum.st

Sus In jos

Este oare Isus? Empty Re: Este oare Isus?

Mesaj Scris de Nihall Sam Iul 25 2009, 13:30

Este oare un film ? Copii numai credeti tot ce vedeti in filme , numai aberati cu apocalipsa , numai da-ti crezare extraterestriilor si bucurati-va de viata ca deaia o aveti !
Nihall
Nihall
Archer
Archer

Numărul mesajelor : 26
Vârstă : 33
Data de înscriere : 11/07/2009

Sus In jos

Este oare Isus? Empty Re: Este oare Isus?

Mesaj Scris de sir andrei cel mare Lun Iul 27 2009, 11:16

eu cred ca iisus exista si iisus se scrie cu doi de i
sir andrei cel mare
sir andrei cel mare
Pikemen
Pikemen

Numărul mesajelor : 305
Vârstă : 26
Data de înscriere : 26/07/2009

Sus In jos

Este oare Isus? Empty Re: Este oare Isus?

Mesaj Scris de Vizitato Lun Iul 27 2009, 11:39

frate,numai la asta comentati,dar ma isunt o mie si una detopicuri din sfarsitul lumii sau viitorul lumii sau misterele biblice
comentati si la ele rolling on the floor

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Este oare Isus? Empty Re: Este oare Isus?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum