Stronghold World
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Rise of legends

5 participan?i

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Rise of legends Empty Rise of legends

Mesaj Scris de Vizitato Joi Feb 19 2009, 14:45

Rise of legends 060523_030Rise_of_Legends_3
Rise of legends Rise%20of%20Legends
Rise of legends Ronrol1
Rise of legends 426531404_91be929cfc_o
Rise of legends Sawuspell1ef
Rise of legends 49832_large
Odată cu dezvoltarea extraordinară a industriei de jocuri, designerii au fost nevoiți să producă titluri din ce în ce mai complexe pentru a ține pasul cu dorințele jucătorilor. Cu toate că zicala „dacă nu-i stricat, nu-l repara” este și azi valabilă, avalanșa de clone și jocuri de duzină a făcut foarte dificilă ieșirea în evidență a unui titlu bun, dar lipsit de elemente inovatoare. Ca rezultat direct, producătorii au început să creeze jocuri care nu mai pot fi încadrate strict într-un singur gen. Acum avem shootere cu elemente de RPG, RTS / RPG-uri, strategii real-time dintr-o perspectivă first sau 3rd person ș.a.m.d. Însă crearea unui melanj echilibrat între mai multe genuri este destul de grea, așa că unele studiouri au preferat doar să introducă o mulțime de noi opțiuni, păstrând însă jocul într-o singură categorie.

Așa s-a întâmplat cu Rise of Nations, unul dintre titlurile surpriză din 2003, care a surprins în mod special prin elementele de gameplay aduse din teritoriul seriei Civilization în lumea strategiilor real-time. Au trecut trei ani de atunci, timp care le-a permis studiourilor Big Huge Games să rafineze rețeta din RoN, rezultatul fiind Rise of Nations: Rise of Legends.



Deși ar putea fi considerat o continuare, în afară de nume și elementele de gameplay, Rise of Legends nu are foarte multe lucruri în comun cu predecesorul său. Dacă în RoN aveam posibilitatea să urmărim întreaga evoluție a umanității, din Antichitate până în Epoca Informațională, în Rise of Legends avem de-a face cu o poveste și o lume complet diferite. Acțiunea are loc pe planeta Aio, unde facțiunile Vinci și Alin se află într-o confruntare directă pentru supremație, Vinci fiind adepții tehnologiei, în timp ce membrii rasei Alin sunt susținătorii magiei. Lucrurile se schimbă însă odată cu prăbușirea unei nave extraterestre în pădurile luxuriante ale planetei, supraviețuitorii prăbușirii folosindu-și tehnologia foarte avansată pentru a subjuga populația indigenă, Cuotl, și a se proclama zei. Povestea din campania single-player este țesută în jurul lui Giacomo - un inventator Vinci - al cărui frate este omorât de un Doge care dorește să preia puterea asupra orașelor state care alcătuiesc națiunea Vinci. Ce urmează este o aventură care vă va purta de-a lungul și de-a latul planetei, în încercarea de a-l opri pe Doge și a afla rolul misterioaselor artefacte Cuotl care au început să fie descoperite pretutindeni pe Aio.

Cu toate că producătorii chiar au dorit să creeze o campanie single-player interesantă, marea problemă o reprezintă personajele, care nu au o personalitate foarte bine conturată, așa cum o aveau spre exemplu cele din Starcraft sau Warcraft 3. Din punctul meu de vedere, numărul foarte mare de personaje care apar în poveste este ceea ce diluează considerabil atașamentul jucătorului față de ele. Este adevărat că mai multe personaje înseamnă și mai multe opțiuni în privința eroilor din timpul misiunilor, dar s-ar fi putut micșora numărul acestora. De altfel, și campania în sine este un pic prea lungă pentru binele ei, cu toate că jocul nu devine excesiv de plictisitor. Cei care au jucat modul Conquer the World din Rise of Nations sau un titlu din seria Total War vor fi deja familiarizați cu conceptul de meta-game prezent și în Rise of Legends. Există două niveluri la care puteți acționa: cel strategic, care vă pune în fața unei hărți cu teritoriile pe care trebuie să le cuceriți și cel tactic, care reprezintă de fapt misiuni skirmish jucate împotriva AI-ului.

Spre deosebirea de alte RTS-uri, noțiunea de „bază” este un pic diferită în Rise of Legends. Bazele în RoL sunt reprezentate de fapt de orașe, pe care le puteți extinde construind districte, care pot fi economice, militare sau de cercetare. Districtele economice măresc nivelul maxim de resurse pe care le puteți acumula, cele militare măresc dimensiunea maximă a armatelor voastre, în timp ce districtele de cercetare vă pot oferi acces la unități mai avansate, îmbunătățiri pentru ele cât și puteri naționale, care variază în funcție de facțiunea pentru care luptați. Un lucru interesant este că districtele orașelor au un rol atât la nivel tactic cât și la nivel strategic. După ce câștigați o luptă dintr-un teritoriu și îl cuceriți, districtele pe care le-ați construit în timpul misiuni vor fi păstrate, având însă un rol diferit: districtele militare permit teritoriilor să reziste unei armate invadatoare timp de un turn și pot trimite unități ca întăriri dacă atacați un teritoriu din apropiere; cele economice vă furnizează resurse cu care să construiți districte și în alte teritorii, iar districtele de cercetare produc puncte pe care le puteți folosi pentru deblocarea unor unități mult mai puternice, pe care să le puteți folosi în următoarele misiuni. Atât faptul că aceste districte pot fi construite și când vă aflați pe harta strategică cât și legătura strânsă între modul strategic și cel tactic forțează jucătorul să aibă o oarecare planificare vizavi de dezvoltare și cercetare, deoarece pe nivelele mai mari de dificultate AI-ul poate pune reale probleme.

Cu toate acestea, principalul neajuns al campaniei single-player îl reprezintă în mod paradoxal numărul mare de teritorii pe care trebuie să le cuceriți. Deși multe dintre ele au obiective specifice, care nu se rezumă doar la a cuceri toate orașele inamice, restul misiunilor nu sunt decât simple skirmish-uri împotriva AI-ului, care pot deveni rapid destul de plictisitoare. La început veți experimenta cu diverse combinații de unități sau veți testa noile achiziții din modul strategic. dar mai departe totul se va reduce doar la a construi o armată și a distruge orașele inamice. Iar faptul că astfel de scenarii sunt de obicei înlănțuite unul după altul nu ajută nici el foarte mult.



Pentru o strategie real-time însă, nu campania single-player reprezintă principalul element care îi poate conferi longevitatea mult dorită de producătorii săi, ci multiplayer-ul. Iar la acest capitol, Rise of Legends se prezintă foarte bine spre excelent. În primul rând, în loc de națiuni destul de anoste acum avem 3 facțiuni complet diferite ca stil vizual și mod de joc, RoL călcând astfel pe urma legendarului Starcraft.

Vinci, așa cum o sugerează și numele, este o facțiune construită în jurul schițelor și ideilor renumitului inventator renascentist Leonardo Da Vinci, look-ul ei fiind unul industrial, cu multe țevi, rotițe, aburi și unități care în mod normal nu ar fi fezabile decât pe hârtie, cum ar redutabilii Clockwork Men sau roboții bipezi ce seamănă foarte mult cu cei din trilogia Matrix. Total opus este Regatul Alin, acesta fiind parcă rupt direct din cele „O mie și una de nopți” ale Șeherezadei, cu unități care se pot materializa din nisip, călăreți pe scorpioni uriași, dragoni, salamandre gigantice, elementali de foc și golemi de sticlă. Cuotl sunt cea mai redutabilă facțiune dintre cele trei, având eroi cu puteri devastatoare și unități extrem de puternice, semănând foarte mult cu Protosii din Starcraft. Pe lângă look-ul Aztec care le conferă o notă aparte, Cuotl folosesc energie în loc de wealth ca resursă și unități care arată libertatea foarte mare de care au avut parte designerii de la Big Huge Games: șerpi mecanici uriași, jaguari ce incinerează unitățile inamice cu raze laser, idoli imenși din piatră care sunt aduși la viață, discuri plutitoare sau bombardiere în formă de vultur.
Pe lângă faptul că bătăliile din Rise of Legends sunt un festin și o încântare pentru ochi, cele trei facțiuni sunt surprinzător de bine echilibrate, ceea ce demonstrează grija și dorința producătorilor de a oferi o experiență multiplayer care să rivalizeze cu Starcraft, Warcraft 3 sau Warhammer 40.000: Dawn of War. Îmbucurător este și faptul că jucătorii nu se mai pot baricada în spatele clădirilor defensive un timp îndelungat, acestea fiind în continuare un element important în timpul meciurilor, dar care pot fi anihilate destul de ușor. De asemenea, cu toate că fiecare facțiune se pretează unui anumit stil de joc, o să descoperiți strategii surprinzătoare care în unele cazuri vă pot bulversa inamicii și vă pot aduce victorii nesperate dacă știți să le folosiți cum trebuie.

Cele 7 moduri de joc permit lupte între maxim 8 jucători, fie în echipe diferite, free for all sau team free for all. Printre opțiunile avansate de setare a unui meci se numără și perioada de timp în care jucătorii nu se pot ataca reciproc - prevenind astfel strategiile de rush - folosirea unor reguli propice pentru turnee, posibilitatea jucătorilor de a încheia tratate de pace între ei în timpul meciului și multe altele. Singurul lucru care poate trage în jos experiența multiplayer este performanța jocului, acesta fiind destul de hulpav în ceea ce privește resursele de sistem. Nimic de zis, jocul arată foarte bine iar art design-ul este superb, dar ar fi indicat ca producătorii să încerce să mai optimizeze engine-ul grafic pentru a putea rula decent și pe sisteme mai modeste.



Cu toate că este mult mai ambițios și mai complex decât Rise of Nations, Rise of Legends s-a dovedit a fi o nouă reușită pentru cei de la Bigh Huge Games, anunțându-se un pretendent de temut pentru titlul de “Cea mai bună strategie real-time a anului”. Singurul lucru care i se poate reproșa este calitatea campaniei singleplayer, care paradoxal ar fi trebuit să fie unul dintre punctele sale forte. Din fericire, modurile multiplayer, cele trei facțiuni complet diferite și bine echilibrate, numeroasele strategii care pot fi adoptate cât și art design-ul îl recomandă oricărui pasionat de RTS-uri. Doar să aveți un calculator mai puternic pentru a-l putea juca fără probleme.


CERINTE NECESARE:PC recomandat: CPU 3 GHz, 1GB RAM, 3D Video Card with 256 MB, DirectX 9.0c compatible

SURSA:
http://computergames.ro/ro/jocuri/viewitem/id/547/name/rise-of-nations-rise-of-legends/section/review/page/3.html
+AVANTAJE
-Trei facțiuni complet diferite dar foarte echilibrate
- Universul steampunk-fantasy
- Numărul mare de strategii ce pot fi folosite
- Modul multiplayer
- Art design-ul

-MINUS
- Campania singleplayer
- Cerințele de sistem
- Mici probleme de conectare în multiplayer

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Rise of legends Empty Re: Rise of legends

Mesaj Scris de Leo Sam Feb 21 2009, 14:22

Pai grafica e buna dar cere resurse multe ... sad
Eu m-am saturat de atata magie oricum :??
Leo
Leo
Administrator
Administrator

Numărul mesajelor : 2428
Vârstă : 28
Data de înscriere : 02/09/2008

https://stronghold.forum.st

Sus In jos

Rise of legends Empty Re: Rise of legends

Mesaj Scris de Vizitato Sam Feb 21 2009, 15:45

si eu,dupa ce am jucat legends in toamna- iarna asta si age of mythology acum 2 ani
nu cred cami mai iau World of warcraft ca sunt destul de plictisit de magie,am legends si imi ajunge,in rest eu joc acum city -build si alte RTS-uri care sunt mai reale,cu evenimente istorice reale cum e stronghold ,caesar 4,COTN,zeus,age of empires 3 si empire earth 1,2 si empires dawn
mai joc din cand in cand si civilization 4 si cred ca voi face rost si de total war rome intr-o zi

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Rise of legends Empty Re: Rise of legends

Mesaj Scris de Leo Dum Feb 22 2009, 12:12

World of Warcraft e un joc foarte frumos la grafica si nu cere multe resurse. Merita sa-l incerci dar vezi ca poti ramane dependent. tongue
Leo
Leo
Administrator
Administrator

Numărul mesajelor : 2428
Vârstă : 28
Data de înscriere : 02/09/2008

https://stronghold.forum.st

Sus In jos

Rise of legends Empty Re: Rise of legends

Mesaj Scris de Vizitato Dum Feb 22 2009, 12:35

ahhaaaa,pai daca e ca AGE OF MYTHOLOGY e clar

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Rise of legends Empty Re: Rise of legends

Mesaj Scris de Leo Mar Feb 24 2009, 22:55

Ce mai e si ala? :haha:
Leo
Leo
Administrator
Administrator

Numărul mesajelor : 2428
Vârstă : 28
Data de înscriere : 02/09/2008

https://stronghold.forum.st

Sus In jos

Rise of legends Empty Re: Rise of legends

Mesaj Scris de Aurelian Mier Feb 25 2009, 10:02

nu este ca aom. este misto . incearca-l . si eu l-am jucat,dar pe servere private
Aurelian
Aurelian
Macemen
Macemen

Numărul mesajelor : 296
Vârstă : 28
Data de înscriere : 24/10/2008

http://g3orge13blog.wordpress.com

Sus In jos

Rise of legends Empty Re: Rise of legends

Mesaj Scris de Vizitato Joi Feb 26 2009, 12:14

o sal incerc?sper sa nu imi ia mult

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Rise of legends Empty Re: Rise of legends

Mesaj Scris de Alex Vin Feb 27 2009, 05:46

Frumoasa grafica,dar cere cam multe resurse...

Alex
Administrator
Administrator

Numărul mesajelor : 878
Data de înscriere : 04/09/2008

http://www.strongholdworld.net

Sus In jos

Rise of legends Empty Re: Rise of legends

Mesaj Scris de Vizitato Dum Mar 01 2009, 01:18

eu nu ma risc cu el ca la ce resurse,o sami mearga greu sau deloc,si apropo e magie a viitorului nu una medievala SI MAI ARE O CIVILIZATIE,UNA TEHNOLOGICA
MAI BINE INCERCATI RISE OF NATIONS E MAI BUN DECAT RISE OF LEGENDS,DESI ARE GRAFICA 2D
am impresia ca de la un timp nu mai fac jocuri strategie care sa indeplineasca planul istoric,in rest ne ameteste cu grafica si cu...cerintele

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Rise of legends Empty Re: Rise of legends

Mesaj Scris de Vizitato Joi Mar 12 2009, 13:27

magie si tehnologie a viitorului...hmm.. a cam luato pe intorsatura jocurile astea rts.
nu mai sunt ca pe vremuri

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Rise of legends Empty Re: Rise of legends

Mesaj Scris de Vizitato Sam Mar 28 2009, 15:25

pare frumos,un stronghold legends in varianat futurista

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Rise of legends Empty Re: Rise of legends

Mesaj Scris de Vizitato Joi Mai 28 2009, 23:09

se parce ca ma ceva vesti,am verificat pe siteul Can you run it ? si am vazut ca acest joc rise of legends imi va merge,in ciuda cerintelor de sistem pe care le cere-merge pe o placa video un pic mai slaba
imi va merge un pic cam greut,dar va functiona excelent pe calc. meu-mai intai ar trebuie sa testez un demo si dupa aia vad

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Rise of legends Empty Re: Rise of legends

Mesaj Scris de Leo Vin Mai 29 2009, 11:16

Pai testeaza demo
Leo
Leo
Administrator
Administrator

Numărul mesajelor : 2428
Vârstă : 28
Data de înscriere : 02/09/2008

https://stronghold.forum.st

Sus In jos

Rise of legends Empty Re: Rise of legends

Mesaj Scris de Vizitato Sam Mai 30 2009, 09:31

Microsoft® Windows® XP
PC with 1.4 GHz equivalent or higher processor
256 MB of system RAM
4.5 GB available hard disk space
32x speed or faster CD-ROM drive
64 MB video card with hardware transform and lighting required
Sound card, speakers or headphones required for audio
Microsoft Mouse or compatible pointing device
56.6 Kbps or better modem for online play
iata cerintele de sistem ale jocului,miar putea merge,dar e o problema,numi merge instalat demou,ba se instaleaza GREU DEMOUL,BA NU SE DESCHIDE DELOC JOCUL
cam ce problema e,am toate resursele care imi cer,de ce nu mi merge instalat demoul,ce are? sad

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Rise of legends Empty Re: Rise of legends

Mesaj Scris de Vizitato Mar Iul 14 2009, 11:27

hei ,am luat o versiune full mai buna
si jocul imi merge excelent
grafica e frumoasa,muzica luata din rise of nation,gameplay luat dupa el
cea ce este diferit este ca sunt alte civilizatii de pe alta planeta
sunt ciudate,dar tari,parca imi arata viitorul,ce o sa se intample peste 1 milon de ani,cand rasa umana va disparea si va aparea alta cu o noua cultura,noua tehnologie si multe alte creaturi
e tareeeeeeeeee jcoul,imi merge repede,dar stioti ce lipseste?
realitatea istorica din rise of nation
sincer sa fiu,parca am chef a reinstalez rise of nations si thrones patriots

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Rise of legends Empty Re: Rise of legends

Mesaj Scris de Vizitato Mar Iul 14 2009, 11:32

un mix intre AoM , LotR ,DOTA si warcraft 3
cica are nota 9.9,o nota foarte buna si un rating de 8.5

chestia ca nu e asa de popular si nici doritori sal joace multiplayer

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Rise of legends Empty Re: Rise of legends

Mesaj Scris de sir andrei cel mare Lun Iul 27 2009, 02:53

sa sti ca asa e eu am jucat rise of nations si am ramas dependent dar de la un timp te plictisesti si renunti lam sters si cred ca o sa sterg si gta-urile caci sunt dependent de strategie mai spunetimi si mie cv jocuri de strategie primesc orice :bighug:
sir andrei cel mare
sir andrei cel mare
Pikemen
Pikemen

Numărul mesajelor : 305
Vârstă : 26
Data de înscriere : 26/07/2009

Sus In jos

Rise of legends Empty Re: Rise of legends

Mesaj Scris de Vizitato Lun Iul 27 2009, 06:37

pai asta lai jucat ,rise of legends ?

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Rise of legends Empty Re: Rise of legends

Mesaj Scris de sir andrei cel mare Lun Iul 27 2009, 06:40

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa stai mam incurcat la scris
sir andrei cel mare
sir andrei cel mare
Pikemen
Pikemen

Numărul mesajelor : 305
Vârstă : 26
Data de înscriere : 26/07/2009

Sus In jos

Rise of legends Empty Re: Rise of legends

Mesaj Scris de sir andrei cel mare Sam Noi 28 2009, 06:10

in loc sa scriu legends am scris nations
si lam jucat e prea greu aiai isi fac trupe de num asi tu te chinui ca prostu pt nimic ca nu reusesti sa faci trupe casa ii bati
sir andrei cel mare
sir andrei cel mare
Pikemen
Pikemen

Numărul mesajelor : 305
Vârstă : 26
Data de înscriere : 26/07/2009

Sus In jos

Rise of legends Empty Re: Rise of legends

Mesaj Scris de Vizitato Sam Noi 28 2009, 06:14










Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Rise of legends Empty Re: Rise of legends

Mesaj Scris de LordDarkars Sam Ian 16 2010, 10:17

pare misto
LordDarkars
LordDarkars
Crossbowmen
Crossbowmen

Numărul mesajelor : 83
Vârstă : 26
Data de înscriere : 30/12/2009

Sus In jos

Rise of legends Empty Re: Rise of legends

Mesaj Scris de Vizitato Mar Ian 19 2010, 11:37

lam jucat,dar parca mai mosto e rise of nations Rise of legends 818456

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Rise of legends Empty Re: Rise of legends

Mesaj Scris de Alex Mar Ian 19 2010, 12:10

Pare interesant happy

Alex
Administrator
Administrator

Numărul mesajelor : 878
Data de înscriere : 04/09/2008

http://www.strongholdworld.net

Sus In jos

Rise of legends Empty Re: Rise of legends

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum