Stronghold World
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Evanghelia lui Iuda-de citit

In jos

Credeti ca e adevarat ce spune evanghelia lui Iuda?

Evanghelia lui Iuda-de citit Bar_left67%Evanghelia lui Iuda-de citit Bar_right 67% 
[ 2 ]
Evanghelia lui Iuda-de citit Bar_left33%Evanghelia lui Iuda-de citit Bar_right 33% 
[ 1 ]
 
Total voturi : 3
 
 
Sondaj inchis

Evanghelia lui Iuda-de citit Empty Evanghelia lui Iuda-de citit

Mesaj Scris de Vizitato Joi Apr 16 2009, 02:44

Evanghelia după Iuda (1)
<< Mărturia secretă a revelatiei pe care Iisus i-a transmis-o lui Iuda Iscarioteanul pe parcursul a opt zile, cu trei zile înainte ca el să celebreze Pastile.Atunci când a apărut pe pământ, a înfăptuit semne si miracole uluitoare pentru salvarea omenirii. Si pentru că unii umblau pe calea dreptătii în vreme ce altii comiteau ticălosii, au fost chemati cei doisprezece discipoli. El a început să vorbească cu acestia despre misterele care sunt deasupra lumii si despre lucrurile care vor veni la urmă.Adesea el nu se arăta cu chipul adevărat discipolilor, ci sub chip de copil. Îl puteai găsi în mijlocul lor. Si el se afla în Iudeea printre discipolii săi. Într-o zi i-a găsit stând laolaltă si discutând despre cele sacre. Când a sosit la întrunirea discipolilor, care înăltau o rugăciune de recunostintă pentru pâine, el a zâmbit. Discipolii i-au spus: ”De ce râzi văzându-ne recunostinta? N-am făcut noi ceea ce se cuvine?” El a răspuns: ”Nu râd de voi, nici de ceea ce faceti din propria voastră vointă, ci de cel care va primi ofranda, Dumnezeul vostru”. Ei i-au răspuns: ”Învătătorule, tu esti fiul Dumnezeului nostru?” Iar Iisus le-a zis: ”În ce fel mă cunoasteti voi? Adevăr vă spun că nimeni dintre voi si dintre oamenii ca voi nu mă cunoaste”.Auzind aceste vorbe, discipolii s-au înfuriat si l-au blestemat în gând. Văzându-le rătăcirea, Iisus le-a spus: ”De ce vi se răscoleste de furie Dumnezeul vostru interior? De ce a semănat furia în sufletele voastre? Acela care are tărie, acela care aduce din el însusi omul interior să stea în fata mea”. Si ei au răspuns deodată: ”Avem tărie!”Dar spiritul lor nu a avut curaj să se tină în fata lui, cu exceptia lui Iuda Iscarioteanul: doar el a avut puterea să stea în fata lui. Însă nu-l putea privi drept în ochi, ci-si întorcea chipul. Iuda i-a zis: ”Stiu cine esti si de unde ai venit. Tu vii din eonul nemuritor al lui Barbelo, iar cel care te-a trimis este cel al cărui nume nu sunt demn să-l rostesc.” Iisus, stiind că el medita la ceva înăltător, i-a spus: ”Desparte-te de ei, căci îti voi dezvălui misterele Împărătiei. Se prea poate ca tu să ajungi la ea, însă amară-ti va fi suferinta, căci altul îti va lua locul pentru ca toti cei doisprezece discipoli să poată sta în număr complet lângă Dumnezeul lor”.Iar Iuda i-a răspuns: ”Când îmi vei dezvălui toate acestea si când va sosi marea zi a luminii pentru rasa [umană]?” Însă când a rostit aceste lucruri, Iisus l-a părăsit. În dimineata următoare el li s-a arătat discipolilor. Iar ei l-au întrebat: ”Învătătorule, unde ai fost si ce ai făcut cât timp n-ai fost cu noi?” Iisus le-a răspuns: ”Am fost la o altă mare fiintă sfântă”.Discipolii săi i-au zis: ”Doamne, ce este marea fiintă care ne este superioară, care e sfântă si nu se găseste în eonul de acum?” Când a auzit aceasta, Iisus a râs. El le-a spus: ”De ce gânditi la această fiintă măreată si sfântă? Amin vă spun vouă, nimic născut [...] acest eon nu va vedea acea [fiintă] si nicio armată îngerească din astre nu va domni asupra acelei fiinte; si niciun muritor nu va putea să i se alăture, căci acea fiintă nu vine din [...] care a devenit. Specia căreia îi apartineti voi provine din acuplarea omenească. [...] Tărie a altor puteri [...] voi domniti cu ajutorul lor”.Când au auzit acestea, discipolilor săi li s-a tulburat firea; niciunul n-a putut îngâna măcar o vorbă. >>


Ultima editare efectuata de catre the lord in Joi Apr 16 2009, 03:05, editata de 1 ori

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Evanghelia lui Iuda-de citit Empty Re: Evanghelia lui Iuda-de citit

Mesaj Scris de Vizitato Joi Apr 16 2009, 02:45

<< În altă zi, Iisus se afla printre apostoli, iar ei i-au spus: ”Stăpâne, te-am văzut într-o viziune, căci noi am avut vise mărete noaptea aceasta. [...] El a răspuns: ”De ce [...] v-ati ascuns?” Si ei i-au spus: ”Noi am văzut o casă imensă în care se găsea un altar urias cu doisprezece oameni în jurul lui - am putea spune că erau preoti - si un nume scris pe altar. Si o mare multime astepta în fata altarului, până când preotii [...] au primit ofrandele. Iar noi, noi continuam să asteptăm”.Iisus a spus: ”Cum arătau preotii?” Si ei au răspuns: ”Unii [...] două săptămâni; altii îsi sacrifică proprii lor fii, altii nevestele; ei se laudă si se blestemă reciproc; altii se culcă cu bărbati; altii comit crime; altii înfăptuiesc o multime de păcate si nedreptăti. Iar oamenii care stau în fata altarului invocă numele tău si…” [...]. Iar ei, după ce Învătătorul a rostit acestea, au tăcut tulburati. Iisus le-a zis: ”De ce v-ati tulburat? Adevăr vă spun vouă, toti preotii care sed în fata acelui altar invocă numele meu. Si vă mai spun încă: numele meu este cel înscris [...] stelelor prin specia omenească. Si ei au sădit în numele meu arbori neroditori.”Iisus le-a spus: ”Voi sunteti cei care primiti ofrandele pe care le-ati văzut în fata altarului. Cel de-acolo este dumnezeul căruia vă închinati, iar cei doisprezece oameni pe care i-ati văzut sunteti chiar voi! Si turma care e adusă pentru sacrificiu, cea pe care ati putut-o vedea, este multimea de oameni pe care-i rătăciti în fata acestui altar. El se va tine [...] si aceasta este maniera în care îmi va folosi numele. Si generatiile de piosi. După el, un alt om se va înfătisa dintre cei ce iubesc păcatul trupesc si un altul dintre cei ce comit pruncucidere. Altul iarăsi dintre cei ce se culcă cu bărbati si altii dintre cei care sunt abstinenti si din rândul oamenilor impuritătii, fărădelegii si greselii, precum si dintre cei ce spun: Noi suntem egalii îngerilor; ei sunt astrele care călăuzesc toate lucrurile. De fapt, li s-a spus generatiilor omenesti: Priviti, Domnul a primit ofrandele voastre din mâinile preotilor, adică prin intermediul păcătosilor. Însă Domnul este cel care porunceste, stăpânitorul universului; în zilele din urmă ei vor fi supusi pedepsei”.Iisus le-a spus: ”Încetati să oferiti jertfe [...] pe altar, căci ei sunt mai presus de astrele si îngerii vostri atingând deja desăvârsirea. [...] …generatiilor [...] Un singur brutar nu poate hrăni întreaga creatiede sub ceruri si [...] … lor [...] … si [...] … nouă si [...] … Iisus le-a spus: ”Încetati să luptati cu mine. Fiecare dintre voi îsi are propria stea si toti [...] însă el a venit pentru a uda grădina Domnului, iar specia care va dăinui nu se va murdări umblând pe cărarea generatiei pieritoare de aici, căci ea este [...] pentru vesnicie”.Iuda i-a spus: ”Rabbi, care este rodul ce aprtine acestei specii?” Iisus a răspuns: ”Toate generatiile omenesti au sufletul muritor. Însă acesti oameni, când îsi vor isprăvi zilele în regatul terestru si când duhul se va separa de ei, corpurile lor vor pieri, însă sufletele vor supravietui si vor fi ridicate la ceruri”. Iuda a spus: ”Ce se va alege de restul speciei omenesti?” Iisus a răspuns: ”E imposibil să semeni pe stâncă si apoi să culegi roade. Aceasta este maniera [...] speciei pângărite cu întelepciunea necurată [...] mâna care a creat oamenii muritori, asa încât sufletele lor urcă spre eonii vesnici.” [...] După ce Iisus a rostit acestea, s-a îndepărtat. >>

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Evanghelia lui Iuda-de citit Empty Re: Evanghelia lui Iuda-de citit

Mesaj Scris de Vizitato Joi Apr 16 2009, 02:45

<< Iuda a spus: ”Stăpâne, asa cum i-ai ascultat pe toti, ascultă-mă acum si pe mine. Mi s-a arătat o viziune cutremurătoare”. Când a auzit aceasta, Iisus a râs si i-a zis: ”Ce încerci din răsputeri, o, tu, al treisprezecelea daimon? Vorbeste, te ascult.” Iuda i-a spus: ”Am văzut cum cei doisprezece discipoli mă băteau cu pietre si mă torturau cumplit. Iar eu am mers spre locul [...] urmându-te si am zărit o casă. Iar mărimea ei, ochii mei nu o puteau măsura. Oameni uriasi o înconjurau si casa avea un acoperis de crengi. Iar în mijlocul ei stătea o multime de oameni. Stăpâne, [...] cu acesti oameni?”

Iisus i-a răspuns zicându-i: ”Steaua ta te-a rătăcit, Iuda; nicio fiintă omenească muritoare nu e demnă să intre în casa pe care ai văzut-o. Locul acela este rezervat sfintilor, loc în care nici soarele, nici luna nu vor domni, nici ziua, căci cel sfânt va sălăslui de-a pururea în eon cu îngerii sfinti. Iată, ti-am vorbit despre tainele Împărătiei si te-am învătat despre greseala astrelor si [...] trimisă [...] în cei doisprezece eoni.” Iuda a spus: ”Stăpâne, este posibil ca sământa mea să se fi supus arhontilor?” Iisus a răspuns zicându-i: ”Vino, pentru că eu [...] tine. [...] … însă pentru că tu te vei întrista profund văzând Împărătia si tot ceea ce înseamnă ea.”

Când a auzit acestea, Iuda i-a spus: ”Care este darul pe care l-am primit pentru a mă separa de cei doisprezece discipoli?” Iisus i-a răspuns: ”Tu vei deveni al treisprezecelea, vei fi blestemat de generatiile care vor veni si vei stăpâni asupra lor; în zilele de pe urmă, ei vor blestema urcarea ta la fiinta sfântă.” Iisus a zis: ”Vino să te învăt despre lucrurile pe care nimeni nu le-a văzut încă. Căci există un mare Eon fără hotar si nicio fiintă angelică nu-i poate zări limitele. Si mai există un mare Spirit Nevăzut în el, cel pe care niciun ochi îngeresc nu l-a văzut, niciun gând al mintii nu l-a înteles vreodată si niciodată nu a primit un nume.”

Un nor luminos s-a ivit si el a spus: ”Fie ca un înger să apară si să-mi fie însotitor.” Atunci a iesit din nor un mare înger, Domnul Luminii, si pentru el alti patru îngeri au iesit din alt nor; si acestia au devenit ajutoare ale Domnului Luminii, Autogenes Angelicul. Si Autogenes a spus: ”Fie ca [...] să ia fiintă [...] si a prins fiintă… si el a zămislit primul Luminător pentru a domni asupra lui. SI el a spus: ”Fie să ia nastere îngeri pentru a-l sluji.”

Si au luat nastere miriade fără număr. El a spus: ”Fie să se ivească un eon de lumină” si acesta a apărut. El a creat al doilea Luminător să domnească asupra lui laolaltă cu miriade de îngeri care să-l slujească; si în acest mod el a creat restul eonilor de lumină si a zămislit pentru ei nenumărate miriade de îngeri pentru a li se închina.

Iar Adam se afla pe primul nor de lumină, cel pe care niciun înger dintre cei care sunt numiti dumnezei nu l-a văzut. >>

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Evanghelia lui Iuda-de citit Empty Re: Evanghelia lui Iuda-de citit

Mesaj Scris de Vizitato Joi Apr 16 2009, 02:46

<< El este la originea generatiei incoruptibile a lui Seth. El a făcut să se ivească saptezeci si doi de luminători în generatia incoruptibilă, în armonie cu vointa Spiritului. Cei saptezeci si doi de luminători au făcut, la rândul lor, să apară trei sute saizeci de luminători în generatia incoruptibilă, în armonie cu vointa Spiritului, astfel încât să revină fiecăruia un număr de cinci luminători. Iar părinti le sunt cei doisprezece eoni ai celor doisprezece luminători. Si fiecărui luminător îi revin sase ceruri, asa încât există saptezeci si două de ceruri, pentru cei saptezeci si doi de luminători. Si fiecăruia îi revin cinci firmamente, ca să alcătuiască trei sute sapte zeci de ceruri.Lor li s-a dat o putere si o imensă armată îngerească pentru a-i slăvi si servi. Si li s-au mai dat spirite neprihănite care să-i glorifice si să se închine tuturor eonilor, cerurilor si firmamentelor pe care le detin. Multimea acelor nemuritori este numită Cosmos, altfel spus pierzanie de către Tată si de cei doisprezece luminători care sunt alături de Autogenes si de cei saptezeci si doi de eoni ai săi. În el a apărut primul om cu virtuti incoruptibile. Eonul apărut din această generatie, cel în care se găsesc cunoasterea si îngerul, se numeste EL.Apoi le-a poruncit îngerilor să domnească asupra haosului si lumilor inferioare. Si dintr-un nor a apărut un înger al cărui chip părea incandescent si care era pătat cu sânge. Numele său este Nebro, care înseamnă rebel; altii îl numesc Yaldabaoth. Un alt înger, Saklas, a iesit apoi in nor. Nebro a creat, împreună cu Saklas, sase îngeri ca să le fie ajutoare, iar acestia au zămislit alti doisprezece îngeri în ceruri; si ei au căpătat fiecare partea lui de cer.Cei doisprezece arhonti le-au vorbit celor doisprezece îngeri [...]. Primul este Seth, cel numit Christ; al doilea este Harmathoth; al treilea este Galila; al patrulea este Yobel; al cincilea este Adonaios. Acestia sunt cei cinci care domnesc peste lumea inferioară si primii peste haos. Apoi Saklas le-a zis îngerilor săi: ”Haideti să creăm un om după chip si asemănare!”. EI l-au modelat pe Adam si apoi pe sotia sa Eva, numită în ceruri Zoe. Cu aceste nume sunt cunoscuti. Si Tatăl i-a zis lui Adam: ”Vei trăi vreme îndelungată împreună cu urmasii tăi”. >>

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Evanghelia lui Iuda-de citit Empty Re: Evanghelia lui Iuda-de citit

Mesaj Scris de Vizitato Joi Apr 16 2009, 02:46

<< Iuda a spus: ”Iisuse, cine va trăi mai mult dintre oameni?”. Iisus a răspuns: ”De ce întrebi? Adam si stirpea sa si-au trăit viata în regatul primit.” Iuda l-a întrebat pe Iisus: ”Sufletul omenesc este muritor?”. Iisus a spus: ”Acesta este motivul pentru care Dumnezeu i-a poruncit lui Mihail să dea oamenilor suflete de împrumut, ca ei să rămână recunoscători. Iar Cel Măret i-a poruncit lui Gabriel să împartă suflete marii specii fără stăpânitor, adică spirit si suflet.” [...] Si Dumnezeu a făcut în asa fel încât cunoasterea să-i fie dată lui Adam înainte ca regii haosului si lumii inferioare, infernul, să-si exercite puterea asupra lui.”Iuda a spus: ”Ce vor face aceste generatii?”. Iisus a răspuns: ”Adevăr îti spun tie: astrele sunt cele care vor da fiecăruia mijlocul de a atinge perfectiunea. Când Saklas îsi va isprăvi timpul care i-a fost dat, va veni primul astru împreună cu generatiile care vor împlini ceea ce este scris. Ei vor păcătui în numele meu si îsi vor ucide copiii.” Zicând acestea, Iisus a zâmbit. Iuda a spus: ”Stăpâne, de ce râzi?”. Iisus i-a răspuns: ”Râd de greseala astrelor care se înseală în privinta celor cinci războinici, căci ei toti vor fi nimiciti împreună cu creaturile lor”.Iuda i-a spus lui Iisus: ”Ce vor face aceia care au fost botezati în numele tău?”. Iisus a răspuns: ”Adevăr îti spun tie, cei care aduc sacrificii lui Saklas [...] toate lucrurile care sunt rele. Cât despre tine, tu vei fi mai presus decât toti, căci tu îl vei sacrifica pe cel care mă învesmântă. Deja cornul tău s-a ridicat, mânia ta a fost aprinsă, steaua ta s-a ivit luminoasă. [...] Si atunci se va ridica imaginea generatiei lui Adam, pentru că ea există dinaintea cerului, pământului si îngerilor. Iată, ti s-a dezvăluit totul. Ridică ochii si priveste norul si lumina care sălăsluiesc în el, precum si stelele care-l împrejmuiesc. Iar steaua care merge în fată este steaua ta.”Iuda a ridicat privirea, a văzut norul luminos si a intrat în el. [...] Cei care au rămas pe pământ au auzit un murmur. [...] Marii preoti au murmurat, căci El intrase în locas de rugăciune. Însă câtiva scribi îl urmăreau atent pentru a-l aresta în timpul rugăciunii. Ei se temeau de popor, căci toti îl priveau ca pe un profet. Si ei s-au apropiat de Iuda si l-au întrebat: ”Ce faci aici? Tu esti discipolul lui Iisus?”. Iuda le-a dat răspunsurile pe care ei voiau să le audă. A luat argintii si li l-a dat pe Iisus. >>

sursa:sceptikal eye


Ultima editare efectuata de catre the lord in Joi Apr 16 2009, 22:45, editata de 1 ori

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Evanghelia lui Iuda-de citit Empty Re: Evanghelia lui Iuda-de citit

Mesaj Scris de Vizitato Joi Apr 16 2009, 02:51

Evanghelia lui Iuda-de citit Judas_leaving
Evanghelia lui Iuda-de citit Giotto-KissofJudas
Evanghelia lui Iuda-de citit 20090309062916!Judas
Evanghelia lui Iuda-de citit James_Tissot_Judas_Hangs_Himself_300

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Evanghelia lui Iuda-de citit Empty Re: Evanghelia lui Iuda-de citit

Mesaj Scris de Vizitato Joi Apr 16 2009, 02:59


sinuciderea lui IUDA

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Evanghelia lui Iuda-de citit Empty Re: Evanghelia lui Iuda-de citit

Mesaj Scris de Vizitato Joi Apr 16 2009, 22:44


Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Evanghelia lui Iuda-de citit Empty Re: Evanghelia lui Iuda-de citit

Mesaj Scris de Leo Joi Apr 16 2009, 23:53

Iuda stie (only. Avand in vedere ce a facut nu cred
Leo
Leo
Administrator
Administrator

Numărul mesajelor : 2428
Vârstă : 27
Data de înscriere : 02/09/2008

https://stronghold.forum.st

Sus In jos

Evanghelia lui Iuda-de citit Empty Re: Evanghelia lui Iuda-de citit

Mesaj Scris de Vizitato Vin Apr 17 2009, 00:47

Leo a scris:Iuda stie (only. Avand in vedere ce a facut nu cred
la ce te referi?

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Evanghelia lui Iuda-de citit Empty Re: Evanghelia lui Iuda-de citit

Mesaj Scris de Vizitato Vin Apr 17 2009, 00:58

iuda mi se parea bun!!!


Ultima editare efectuata de catre the lord in Vin Apr 17 2009, 01:02, editata de 1 ori

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Evanghelia lui Iuda-de citit Empty Re: Evanghelia lui Iuda-de citit

Mesaj Scris de Vizitato Vin Apr 17 2009, 01:01

evanghelia dateaza cam din 200-300 A.D.,e intreadevar scrisa de gnostici si are elemnte pagane >:6 >:6 >:6
dialogul dintre isus si iuda ma emotioneaza cel mai tare,mai ales ca iuda,cred eu,a fost mai bun,insa n-a avut constiinta atunci cand l-a trdata,poate ca preotii aia il mintisera sau scoasera tot untul tongue din el de l-a facut pe iuda sa-l tradeze

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Evanghelia lui Iuda-de citit Empty Re: Evanghelia lui Iuda-de citit

Mesaj Scris de Vizitato Sam Apr 18 2009, 06:29

mi se pare fascinanta,dar cam prea inflorita si sunt o gramada de nume necunoscute:cine erau barbelo,sacklas,nerbo si multi altii,nam auzit de asta in traditia crestina,e clar gnosticii erau inspirati din alte religii mozaice,ceva mai pagane

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Evanghelia lui Iuda-de citit Empty Re: Evanghelia lui Iuda-de citit

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum