Stronghold World
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Ultima batalie din istoria umanitatii si sfarsitul Pamantului

In jos

Ultima batalie din istoria umanitatii si sfarsitul Pamantului Empty Ultima batalie din istoria umanitatii si sfarsitul Pamantului

Mesaj Scris de Vizitato Vin Apr 03 2009, 10:57

7. Și către sfârșitul miilor de ani, satana va fi dezlegat din închisoarea lui,
8. Și va ieși să amăgească neamurile, care sunt în cele patru unghiuri ale pământului, pe Gog și pe Magog, și să le adune la război; iar numărul lor este ca nisipul mării.
9. Și s-au suit pe fața pământului, și au înconjurat tabăra sfinților și cetatea cea iubită. Dar s-a pogorât foc din cer și i-a mistuit.
10. Și diavolul, care-i amăgise, a fost aruncat în iezerul de foc și de pucioasă, unde este și fiara și proorocul mincinos, și vor fi chinuiți acolo, zi și noapte, în vecii vecilor.
Probabl ca fortele Stanei vor fi mult mai numeroase si mai puternice,care vor asedia Ierusalimul,cu o tehnologie mai performanta.Insa focul acela din cer,nimeni nu stie ce e cel care a mistuit armata Satanei.Probabil ca cei 1000 ani inseamna mai multe epoci geologice-poate 1 miliard sau 3 miliarde de ani.In fond,Soarele va fi lasfarsitul vietii.

11. Și am văzut, iar, un tron mare alb și pe Cel ce ședea pe el, iar dinaintea feței Lui pământul și cerul au fugit și loc nu s-a mai găsit pentru ele.
12. Și am văzut pe morți, pe cei mari și pe cei mici, stând înaintea tronului și cărțile au fost deschise; și o altă carte a fost deschisă, care este cartea vieții; și morții au fost judecați din cele scrise în cărți, potrivit cu faptele lor.
13. Și marea a dat pe morții cei din ea și moartea și iadul au dat pe morții lor, și judecați au fost, fiecare după faptele sale.
14. Și moartea și iadul au fost aruncate în râul de foc. Aceasta e moartea cea de a doua: iezerul cel de foc.
15. Iar cine n-a fost aflat scris în cartea vieții, a fost aruncat în iezerul de foc.
Peste 3 miliarde de ani,datorita cresterii masive ale Soarelui(aflat in stadiu de gigantica rosiecare va inghiti planetele Mercur si Venus,Pamantul nu va mai putea intretine viata.Oamenii vor pleca pe alte planete cu viata cu o nava spatiala imensa,care va fi pentru acei oameni o casa a lor in spatiu.Insa numai cei mai puri oameni vor merge si vor coloniza alte planete,deoarece nava spatiala nu va putea intretine intraga poulatie a Pamantului.Cei pacatosi si cei rai vor ramane pe Pamant asteptandu-si sfarsitul si arderea Soarelui dogoritor.Pamantul va deveni un desert,apoi,cand Soarele isi va consuma combustibilii,vadeveni o pitica alba care vafi inconjurata de o roca din spatiu care candva era considerata planeta noastra cu viata.

Un cer nou si un Pamant nou
Capitolul 21

1. Și am văzut cer nou și pământ nou. Căci cerul cel dintâi și pământul cel dintâi au trecut; și marea nu mai este.
2. Și am văzut cetatea sfântă, noul Ierusalim, pogorându-se din cer de la Dumnezeu, gătită ca o mireasă, împodobită pentru mirele ei.
3. Și am auzit, din tron, un glas puternic care zicea: Iată, cortul lui Dumnezeu este cu oamenii și El va sălășlui cu ei și ei vor fi poporul Lui și însuși Dumnezeu va fi cu ei.
4. Și va șterge orice lacrimă din ochii lor și moarte nu va mai fi; nici plângere, nici strigăt, nici durere nu vor mai fi, căci cele dintâi au trecut.
5. Și Cel ce ședea pe tron a grăit: Iată, noi le facem pe toate. Și a zis: Scrie, fiindcă aceste cuvinte sunt vrednice de crezare și adevărate.
6. Și iar mi-a zis: Făcutu-s-a! Eu sunt Alfa și Omega, începutul și sfârșitul. Celui ce însetează îi voi da să bea, în dar, din izvorul apei vieții.
7. Cel ce va birui va moșteni acestea și-i voi fi lui Dumnezeu și el Îmi va fi Mie fiu
8. Iar partea celor fricoși și necredincioși și spurcați și ucigași și desfrânați și fermecători și închinători de idoli și a tuturor celor mincinoși este în iezerul care arde, cu foc și cu pucioasă, care este moartea a doua.
9. Și a venit unul din cei șapte îngeri, care aveau cele șapte cupe pline cu cele din urmă șapte pedepse, și a grăit către mine zicând: Vino să-ți arăt pe mireasa, femeia Mielului.
10. Și m-a dus pe mine, în duh, într-un munte mare și înalt și mi-a arătat cetatea cea sfântă, Ierusalimul, pogorându-se din cer, de la Dumnezeu,
11. Având slava lui Dumnezeu. Lumina ei era asemenea cu cea a pietrei de mare preț, ca piatra de iaspis, limpede cum e cristalul.
12. Și avea zid mare și înalt și avea douăsprezece porți, iar la porți douăsprezece îngeri și nume scrise deasupra, care sunt numele celor douăsprezece seminții ale fiilor lui Israel.
13. Spre răsărit trei porți și spre miazănoapte trei porți și spre miazăzi trei porți și spre apus trei porți.
14. Iar zidul cetății avea douăsprezece pietre de temelie și în ele douăsprezece nume, ale celor douăsprezece apostoli ai Mielului.
15. Și cel ce vorbea cu mine avea pentru măsurat o trestie de aur, ca să măsoare cetatea și porțile ei și zidul ei.
16. Și cetatea este în patru colțuri și lungimea ei este tot atâta cât și lățimea. Și a măsurat cetatea cu trestia: douăsprezece mii de stadii. Lungimea și lărgimea și înălțimea ei sunt deopotrivă.
17. Și a măsurat și zidul ei: o sută patruzeci și patru de coți, după măsura omenească, care este și a îngerului.
18. Și zidăria zidului ei este de iaspis, iar cetatea este din aur curat, ca sticla cea curată.
19. Temeliile zidului cetății sunt împodobite cu tot felul de pietre scumpe: întâia piatră de temelie este de iaspis, a doua din safir, a treia din halcedon, a patra de smarald,
20. A cincea de sardonix, a șasea de sardiu, a șaptea de hrisolit, a opta de beril, a noua de topaz, a zecea de hrisopras, a unsprezecea de iachint, a douăsprezecea de ametist.
21. Iar cele douăsprezece porți sunt douăsprezece mărgăritare; fiecare din porți este dintr-un mărgăritar. Și piața cetății este de aur curat, și străvezie ca sticla.
22. Și templu n-am văzut în ea, pentru că Domnul Dumnezeu, Atotțiitorul, și Mielul este templul ei.
23. Și cetatea nu are trebuință de soare, nici de lună, ca să o lumineze, căci slava lui Dumnezeu a luminat-o și făclia ei este Mielul.
24. Și neamurile vor umbla în lumina ei, iar împărații pământului vor aduce la ea mărirea lor.
25. Și porțile cetății nu se vor mai închide ziua, căci noaptea nu va mai fi acolo.
26. Și vor aduce în ea slava și cinstea neamurilor.
27. Și în cetate nu va intra nimic pângărit și nimeni care e dedat cu spurcăciunea și cu minciuna, ci numai cei scriși în Cartea vieții Mielului.
Incheiere
Capitolul 22

1. Și mi-a arătat, apoi, râul și apa vieții, limpede cum e cristalul și care izvorăște din tronul lui Dumnezeu și al Mielului,
2. Și în mijlocul pieței din cetate, de o parte și de alta a râului, crește pomul vieții, făcând rod de douăsprezece ori pe an, în fiecare lună dându-și rodul; și frunzele pomului sunt spre tămăduirea neamurilor.
3. Nici un blestem nu va mai fi. Și tronul lui Dumnezeu și al Mielului va fi în ea și slugile Lui Îi vor sluji Lui.
4. Și vor vedea fața Lui și numele Lui va fi pe frunțile lor.
5. Și noapte nu va mai fi; și nu au trebuință de lumina lămpii sau de lumina soarelui, pentru că Domnul Dumnezeu le va fi lor lumină și vor împărăți în vecii vecilor.
6. Și îngerul mi-a zis: Aceste cuvinte sunt vrednice de crezare și adevărate și Domnul, Dumnezeul duhurilor proorocilor, a trimis pe îngerul Său să arate robilor Săi cele ce trebuie să se întâmple în curând.
7. Și iată vin curând. Fericit cel ce păzește cuvintele proorociei acestei cărți!
8. Și eu, Ioan, sunt cel ce am văzut și am auzit acestea, iar când am auzit și am văzut, am căzut să mă închin înaintea picioarelor îngerului care mi-a arătat acestea.
9. Și el mi-a zis: Vezi să nu faci aceasta! Căci sunt împreună-slujitor cu tine și cu frații tăi, proorocii, și cu cei ce păstrează cuvintele cărții acesteia. Lui Dumnezeu închină-te!
10. Apoi mi-a zis: Să nu pecetluiești cuvintele proorociei acestei cărți, căci vremea este aproape.
11. Cine e nedrept, să nedreptățească înainte. Cine e spurcat, să se spurce încă. Cine este drept, să facă dreptate mai departe. Cine este sfânt, să se sfințească încă.
12. Iată, vin curând și plata Mea este cu Mine, ca să dau fiecăruia, după cum este fapta lui.
13. Eu sunt Alfa și Omega, cel dintâi și cel de pe urmă, începutul și sfârșitul.
14. Fericiți cei ce spală veșmintele lor ca să aibă stăpânire peste pomul vieții și prin porți să intre în cetate!
15. Afară câinii și vrăjitorii și desfrânații și ucigașii și închinătorii de idoli și toți cei ce lucrează și iubesc minciuna!
16. Eu, Iisus, am trimis pe îngerul Meu ca să mărturisească vouă acestea, cu privire la Biserici. Eu sunt rădăcina și odrasla lui David, steaua care strălucește dimineața.
17. Și Duhul și mireasa zic: Vino. Și cel ce aude să zică: Vino. Și cel însetat să vină, cel ce dorește să ia în dar apa vieții.
18. Și eu mărturisesc oricui ascultă cuvintele proorociei acestei cărți: De va mai adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu va trimite asupra lui pedepsele ce sunt scrise în cartea aceasta;
19. Iar de va scoate cineva din cuvintele cărții acestei proorocii, Dumnezeu va scoate partea lui din pomul vieții și din cetatea sfântă și de la cele scrise în cartea aceasta.
20. Cel ce mărturisește acestea zice: Da, vin curând. Amin! Vino, Doamne Iisuse!
21. Harul Domnului Iisus Hristos, cu voi cu toți! Amin.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Ultima batalie din istoria umanitatii si sfarsitul Pamantului Empty Re: Ultima batalie din istoria umanitatii si sfarsitul Pamantului

Mesaj Scris de Vizitato Vin Apr 03 2009, 14:01

Ultima batalie din istoria umanitatii si sfarsitul Pamantului Destroyed.earth
Ultima batalie din istoria umanitatii si sfarsitul Pamantului IMAG006
Ultima batalie din istoria umanitatii si sfarsitul Pamantului Redcum arata astazi soaerele si cum va arata peste 5 miliarde ani
Ultima batalie din istoria umanitatii si sfarsitul Pamantului R217139_846809
Ultima batalie din istoria umanitatii si sfarsitul Pamantului 092_WhiteDwarfStar

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Ultima batalie din istoria umanitatii si sfarsitul Pamantului Empty Re: Ultima batalie din istoria umanitatii si sfarsitul Pamantului

Mesaj Scris de Vizitato Vin Apr 03 2009, 14:09

Ultima batalie din istoria umanitatii si sfarsitul Pamantului New_jerusalem
Ultima batalie din istoria umanitatii si sfarsitul Pamantului New-jerusalem2
Ultima batalie din istoria umanitatii si sfarsitul Pamantului NewJerusalem
Ultima batalie din istoria umanitatii si sfarsitul Pamantului Moon%20planet

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Ultima batalie din istoria umanitatii si sfarsitul Pamantului Empty Re: Ultima batalie din istoria umanitatii si sfarsitul Pamantului

Mesaj Scris de Vizitato Dum Apr 05 2009, 09:57

noul ierusalim si noul pamant
de fapt s-ar putea ca peste cateva secole-milenii sa ne mutam pe o alta planeta
sau un cer nou-adica un nou univers

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Ultima batalie din istoria umanitatii si sfarsitul Pamantului Empty Re: Ultima batalie din istoria umanitatii si sfarsitul Pamantului

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum